×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

destynacja

Drukuj
DEFINICJA

1. Niektórzy, szczególnie osoby pracujące w branży turystycznej, nazywają destynacją miejsce, które jest celem podróży, zwłaszcza kraj, do którego się podróżuje. Destynacją może być też kraj, miasto lub jakieś konkretne miejsce, w którym się wypoczywa.

 

2. Destynacją bywa też nazywane miejsce (np. kraj lub miasto), które traktuje się jako cel jakiegokolwiek przemieszczania się, np. związanego z poszukiwaniem pracy, przeprowadzką, wyjazdem służbowym itd.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

M. lm. destynacje

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Wśród najpopularniejszych destynacji obok Chorwacji i Grecji, w pierwszej trójce znalazła się Słowacja (Źródło).Do zn. 1.: Jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych na Słowenii, malownicze Jezioro Bled, przywitała wiosnę w niepokojąco dziwny sposób. (Źródło).Do zn. 1.: Jeśli wiemy, w jakiej destynacji zamierzamy wypoczywać i czego oczekujemy od miejsca noclegowego, śmiało możemy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego hotelu. (Źródło).Do zn. 2.: Stolica Niemiec wbrew pozorom nie oferuje tylu możliwości pracy jak chociażby Londyn, ulubiona destynacja młodych, bezrobotnych Polaków. (Źródło).Do zn. 2.: Najbardziej popularnym miejscem przede wszystkim dla osób mieszkających w południowej Polsce, które staje się częstą destynacją przeprowadzki jest oczywiście Kraków. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Z angielskiego: destination. Słowo zostało już wcześniej zapożyczone przez polszczyznę – od łac. destinatio ‘przeznaczenie, postanowienie’. Miało jednak szersze znaczenie – według Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego destynacja to daw. ‘przeznaczenie, wyznaczenie’ (używane tylko w lp.).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 17.08.2015, 10.53, ostatnia aktualizacja hasła: 10.12.2020, 17.52
AUTOR Paweł Ciach
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook