×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

deweloperoza

Drukuj
DEFINICJA

Deweloperozą nazywa się potocznie zjawisko budowania deweloperskich osiedli mieszkaniowych bez poszanowania dla historii terenu lub jego krajobrazu. Słowo używane z dezaprobatą.

PRZYKŁADY UŻYCIA

To natomiast, co z pewnością w Polsce wymaga ustawowych zmian, to nijak nieuregulowana prawnie deweloperoza. Deweloper to czystej klasy liberał i on bez regulacji będzie budował wszystko i wszędzie, gdzie się da, jeśli za tym stoi szansa zysku. (Źródło).

 Członkowie stowarzyszenia [...] używają takich określeń jak „zakopiańska deweloperoza” lub „apartamentoza”, mówią o „obgryzaniu Równi Krupowej” przez inwestorów. Wiedzą, że miasto musi się rozwijać i nowe budynki są potrzebne. Tylko nie należy niszczyć krajobrazu. – Często rozmawiam z turystami, którzy pamiętają to stare, drewniane Zakopane, z niepowtarzalną atmosferą góralskiej architektury, i oni mówią, że teraz nie poznają tego zabetonowanego miasta [...]. A wszystko przez wielkie pieniądze, które tu można zarobić na sprzedaży mieszkań z widokiem na Tatry. (Źródło).To na początek proponuję zaniechać rozrastającej się deweloperozie i budowaniu blokowisk gdzie popadnie! (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 21.11.2020, 18.00, ostatnia aktualizacja hasła: 21.11.2020, 18.10
AUTOR Dagmara Banasiak
REDAKTOR Dagmara Banasiak
facebook