×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

agroglif

Drukuj
DEFINICJA

Agroglif to inaczej krąg zbożowy

PRZYKŁADY UŻYCIA

Tajemnicze rysunki na polach uprawnych pojawiają się od długiego czasu, ale dopiero w ostatnim dziesięcioleciu uległy systematyzacji i zostały zbadane przez CCCS (z ang. Center for Crop Circle Studies, Centrum Badania Kręgów Zbożowych). Najczęściej agroglify powstają na polach z pszenicą (około 90% wszystkich przypadków). Jeżeli chodzi o miejsce, to przeważnie w Wielkiej Brytanii. (Źródło).Dziś tworzenie kręgów w zbożu, rzepaku, trawie, koniczynie, a więc w rozmaitych uprawach, wzniosło się do poziomu sztuki. Na przykład, organizowane są konkursy tworzenia agroglifów, z wysokimi nagrodami. […] Na świecie działa kilkanaście grup tworzących agroglify, niektóre pro domo sua, inne na indywidualne zamówienia, na zasadzie botanicznych obrazów lub wręcz do celów komercyjnych, aby zarabiać na turystach. (Źródło).Kręgi zbożowe, wokół których przez lata narosła niezliczona ilość teorii, nie przestają fascynować. Niedawno w Wielkiej Brytanii, która znajduje się w czołówce zestawienia krajów, w których kręgi zbożowe pojawiają się z największą częstotliwością, ponownie została dotknięta tym niezwykłym zjawiskiem. Jeden z piktogramów, który zlokalizowano nieopodal miejscowości Wilton w hrabstwie Wiltshire zrobił przeogromne wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych badaczach fenomenu. 
Krąg o średnicy ponad 91 metrów pojawił się na polu rzepaku w sobotę, w godzinach porannych i wzbudził niemałą euforię wśród znawców tematu, którzy stwierdzili, że jest on powiązany ze złożonym wzorem matematycznym znanym jako tożsamość Eulera.
Lucy Pringle, która zajmuje się badaniem zjawiska kręgów zbożowych, wykonała fotografie piktogramu z helikoptera. Jej zdaniem, każda z części agroglifu reprezentuje inną część tożsamości Eulera. Dziennik "The Daily Telegraph" poinformował, że schemat wychodzących z poszczególnych linii myślników i przerw jest tak skonstruowany, że układa się w kod reprezentujący poszczególne litery alfabetu oraz symbole występujące w tożsamości Eulera. (Źródło).Gdy na początku lat 60. ubiegłego wieku agroglify pojawiły się w Australii, przeszły bez echa. Gdy 5 sierpnia 1967 roku w Kanadzie, na farmie Duhamel w regionie Alberta, zauważono kręgi, wiele osób z sąsiedztwa przypomniało sobie, że w tygodniach poprzedzających to zjawisko widywali UFO […]  (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Najprawdopodobniej z francuskiego agroglyphe, a to: agro- (element wskazujący na związek z polem, z gr. agros (ἀγρός) ‘pole’) + glyphe ('grawerunek', z gr. γλυφή / gluphế ‘grawerunek’).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 14.03.2020, 13.15, ostatnia aktualizacja hasła: 14.09.2020, 16.51
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook