×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

medyk

Drukuj
DEFINICJA

Medykiem potocznie nazywa się pracownika służby zdrowia, szczególnie takiego, który ma do czynienia z pacjentami.

PRZYKŁADY UŻYCIA

[...] samolot czarterowy PLL LOT z grupą polskich strażaków i medyków na pokładzie oraz z psami i niezbędnym sprzętem wylądował na lotnisku w Bejrucie. […] razem ze strażakami samolotem leci 11-osobowy zespół medyczny [...]   Z ostatnich informacji wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji wzrosła do 135. Około 5 tysięcy osób jest rannych.   (Źródło).



Należy dążyć do sprawnego selekcjonowania zakażonego personelu medycznego, testując pracowników w przypadku podejrzenia, że mieli kontakt z chorym. Po to, aby medycy przebywali jak najkrócej na kwarantannie […] (Źródło).



Przyznajmy się, jeśli w ostatnim czasie przebywaliśmy za granicą, ale też nie wzywajmy karetki do zmyślonych urazów czy dolegliwości i nie próbujmy wymusić przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego udając, że nasze życie jest zagrożone. Pozwólmy medykom wykonywać pracę zgodnie z ich obowiązkami, wiedzą i zasadami bezpieczeństwa. (Źródło).



Dodatek dla medyków. […] Od 1 listopada będą wypłacane dodatkowe wynagrodzenia dla całego personelu walczącego z COVID-19 w szpitalach II i III poziomu, dodatkowo dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach szpitali […].  (Źródło).



Walczą o zdrowie i życie pacjentów, a dziś - w czasie pandemii - ta walka jest szczególnie trudna. Dodatkowo lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni martwią się o bezpieczeństwo bliskich, w związku z dużym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Stąd pomysł na akcję "Daj kwaterę Medykowi". Zasada jest prosta i polega na kontaktowaniu medyków z osobami, które dysponują wolnym mieszkaniem i mogą je udostępnić na nocleg czy odpoczynek.  (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz istnieje w polszczyźnie od dawna (był już notowany przez XIX-wieczny słownik języka polskiego S.B. Lindego), jednak występował w zawężonym niż obecnie znaczeniu — oznaczał lekarza. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 28.11.2020, 17.57, ostatnia aktualizacja hasła: 28.11.2020, 18.08
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook