×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

sorry, taki mamy klimat

Drukuj
WARIANTY

taki mamy klimat, mamy taki klimat, sorry, mamy taki klimat

DEFINICJA

Mówimy potocznie, często z pewną irytacją, ale też i z rozbawieniem sorry, taki mamy klimat, kiedy chcemy powiedzieć, że – chociaż jakaś sprawa powinna zostać załatwiona, pewien problem powinien zostać rozwiązany – osoby odpowiedzialne za tę sprawę (czy problem) niczego nie zrobiły, zasłaniąjc się przyczynami lub przeszkodami, które uznajemy za pozorne, nietłumaczące braku działań ze strony tych osób. Związku tego używamy bardzo często także wówczas, gdy chcemy podkreślić, że nie zgadzamy się z jakąś sytuacją, że jest ona zła, przeszkadza nam, ale po prostu taka jest, nikt nie chce (lub nie może) niczego zrobić, żeby ją poprawić.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Sorry, taki mamy klimat. Polityczny
Niezależnie od tego, jak słaba, ospała, senna i bezbarwna będzie kampania urzędującego prezydenta, i tak wygra on te wybory. (Źródło).Taki mamy klimat ;) Publicznie bezpieczniej puścić bąka, niż zakaszleć [...]. (facebook.com; post prywatny).Maseczki – taki mamy klimat. (Źródło)."Myślałam, że takich pociągów już nie ma" - napisała w serwisie społecznościowym Joanna Mucha. Zamieściła zdjęcie z wnętrza składu, jakim jechała z Warszawy do Lublina. Na komentarze internautów nie trzeba było długo czekać. "Sorry, taki mamy klimat... a Pendolino tylko jedno jest" - napisał jeden z nich. (Źródło).Sorry minister Bieńkowskiej: Gafy? Zdarza się. Taki mamy klimat (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowa sorry, mamy taki klimat pojawiły się w wypowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej: Pasażerom można tylko powiedzieć: sorry, mamy taki klimat, no niestety. Elżbieta Bieńkowska była wówczas wicepremierem i ministrem infrastruktury. W styczniu 2014 r. wypowiadała się w programie Fakty po faktach stacji TVN24, prowadzonym przez Kamila Durczoka, na temat kilkugodzinnych opóźnień pociągów w związku z atakiem surowej zimy w tym czasie.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 03.10.2020, 17.40, ostatnia aktualizacja hasła: 03.10.2020, 20.16
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook