Zakończenie cyklu warsztatów poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie

31.10.2016, 19.48

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacją „Polska Przyszłość” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury zorganizowało w bieżącym roku cykl warsztatów tematycznych poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie skierowanych do licealistów i studentów.

Zakończenie cyklu warsztatów poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie OJ UW

Warsztaty odbywały się w sesjach tematycznych w trybie spotkań weekendowych. Maciej Czeszewski, redaktor Obserwatorium Językowego UW, 29 i 30 października br., podczas warsztatów kończących cykl, zapoznawał uczestników ze słownictwem bardzo szybko rozwijającej się kultury fitness. Badacz neologizmów wskazywał na szczególną modę, a nawet presję, aby współcześnie być fit. Omawiane były nowe formy aktywności fizycznej (różne rodzaje treningów), nowe zawody i aktywności (np. trener personalny, fitbloger), nowe rodzaje przyrządów i akcesoriów do ćwiczeń (np. bosu, TRX), a także zagrożenia związane z modą na bycie fit (np. bigoreksja, ortoreksja). Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał egzemplarz niedawno opublikowanego numeru pisma „Uniwersytet Warszawski”, w którym w artykule popularnonanukowym pt. „Być fit”, redaktor Maciej Czeszewski syntetycznie opisał słownictwo i zjawiska związane z omawianym tematem.

Wcześniejsze sesje warsztatowe poświęcone były neologizacji w obrębie takich pół wyrazowo-znaczeniowych jak: BARISTING, PRACA, KULINARIA, MODA, SELFIES, ZABURZENIA PSYCHICZNE, PARENTING (RODZICIELSTWO). Każdorazowo warsztaty poprzedzone były częścią wprowadzającą do zagadnień ogólnych związanych z neologizacją. Podczas warsztatów uczestnicy mogli szczegółowo zaznajomić się z budową i funkcjonalnościami platformy Obserwatorium Językowego UW, a także samodzielnie wprowadzić testowe hasła. Dyskutowane były problemy szczegółowe związane z nowymi wyrazami w polszczyźnie. Redaktorzy Obserwatorium Językowego omawiali również z uczestnikami możliwe usprawnienia i nowe funkcje Obserwatorium, które mogłyby zostać wprowadzone w projektowanym Obserwatorium Językowym UW 2.0.

W przyszłym roku kalendarzowym planowana jest kontynuacja warsztatów, tym razem w wersji dla nauczycieli licealnych i akademickich, którzy następnie mogliby w swoich macierzystych jednostkach prowadzić autorskie zajęcia o neologizmach w polszczyźnie.

Fundacja Polska Przyszłość

logo

Fundacja „Polska Przyszłość”, tegoroczny partner Obserwatorium Językowego UW, od kilku lat organizuje warsztaty tematyczne dla młodzieży i dorosłych, wernisaże, wykłady, projekcje filmowe oraz spotkania motywacyjne. Pierwsze, trzydniowe warsztaty tańca współczesnego, zorganizowane we współpracy z Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się w kwietniu 2014 r. Od tego czasu Fundacja zorganizowała samodzielnie lub we współpracy z różnymi podmiotami kilkadziesiąt przedsięwzięć lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, w których uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zapraszamy do współpracy!

Fundacja „Polska Przyszłość”