Prezentacja założeń Obserwatorium Językowego 2.0 na zebraniu naukowym Towarzystwa Kultury Języka
Na zaproszenie Prof. Józefa Porayskiego-Pomsty, Prezesa Towarzystwa Kultury Języka na zebraniu naukowym Towarzystwa 6 grudnia br. z prezentacją założeń Obserwatorium Językowego 2.0 wystąpił Maciej Czeszewski, współredaktor i współtwórca Obserwatorium.
Podczas prezentacji Maciej Czeszewski pokazał obecne i planowane moduły oraz funkcjonalności Obserwatorium, w tym nowe rozwiązania ułatwiające interakcję użytkownika z platformą Obserwatorium oraz modyfikacje i ulepszenia w panelu administracyjnym, umożliwiające redaktorom i badaczom polszczyzny lepsze zarządzanie materiałem językowym zgłoszonym przez użytkowników do bazy danych.
Niemal godzinna dyskusja, która wywiązała się po zakończeniu prezentacji, skupiała się na szczegółach planowanych rozwiązań, najnowszych neologizmach zarejestrowanych w bazie haseł (np. 2.0; jednostek języka typu: 20+, 30+ itd.). Towarzystwo Kultury Języka jest wydawcą miesięcznika językoznawczego o ponadstuletniej tradycji pt. „Poradnik Językowy”, na łamach którego w ostatnim czasie ukazały się trzy artykuły dotyczące Obserwatorium. Część pytań dotyczyła zagadnień poruszanych w tych artykułach.
Planowane rozwiązania w nowej wersji Obserwatorium Językowego spotkały się z zaciekawieniem i pełną akceptacją członków Towarzystwa. Redaktor Maciej Czeszewski wraz z zespołem został zaproszony przez Prezesa TJK, Prof. Józefa Porayskiego-Pomstę, na Walne Zgromadzenie Członków TJK z prezentacją nowej, powstającej obecnie wersji Obserwatorium, której uruchomienie planowane jest na początek 2017 r.
publikacja: 07.12.2016, 09.01, ostatnia aktualizacja: 10.01.2017, 19.06