Prezentacja Obserwatorium dla nauczycieli polonistów z powiatu pilskiego

04.04.2014, 20.08

Podczas konferencji „Typy błędów językowych”, która odbyła się 4 kwietnia 2014 r. w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, Maciej Czeszewski prezentował polonistom z powiatu pilskiego Obserwatorium Językowe UW.

Prezentacja Obserwatorium dla nauczycieli polonistów z powiatu pilskiego Grzegorz Bogacz

Pilska konferencja, którą poprowadził prof. dr hab. Andrzej Markowski, Przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, poświęcona była błędom językowym. Jej słuchaczami byli nauczyciele języka polskiego z powiatu pilskiego, uczący w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. W drugiej części konferencji Maciej Czeszewski prezentował niedawno uruchomione Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego. Odpowiadał również na pytania nauczycieli z sali, które dotyczyły zarówno kwestii merytorycznych, jak i technicznych związanych z funkcjonowaniem platformy przeznaczonej do zgłaszania i opisu najnowszej polszczyzny. Dla przykładu, jedno ze szczegółowych pytań dotyczyło sposobu rozstrzygania pierwszeństwa form neologizmów słit focia / sweet focia. Maciej Czeszewski wyjaśnił, że w celu zminimalizowania arbitralnych decyzji redaktorów Obserwatorium frekwencja poszczególnych wariantów leksemu badana jest w wyszukiwarkach Narodowego Korpusu Języka Polskiego i Google.

Maciej Czeszewski

publikacja: 04.04.2014, 20.08, ostatnia aktualizacja: 15.04.2014, 14.43