NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

POLSZCZYZNA. INSTRUKCJA OBSŁUGI w czasach zarazy - MAJ

23.03.2020, 22.00
Drukuj

 

Obserwatorium Językowe UW w czasie epidemii udostępnia w wersji online kalendarz-poradnik „Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020”, który dzień po dniu przybliża tajemnice języka i pozwala lepiej zrozumieć polszczyznę.

POLSZCZYZNA. INSTRUKCJA OBSŁUGI w czasach zarazy - MAJ Fot. Q Studio

Nasz kalendarz-poradnik powstał z myślą o wszystkich tych, którym nieobojętna jest poprawność językowa i którzy lubią wiedzieć, co się dzieje w języku tu i teraz. W 12 krokach dzielimy się z Wami wskazówkami, m.in. jak nie popełniać językowych gaf, odmieniać nazwiska, nazwy miejscowe i obce słowa, rozróżniać podobnie brzmiące wyrazy. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy językowej w wartościowych książkach i w sieci, a w poradni rozstrzygamy codzienne wątpliwości językowe Polaków. Smaku całości dodaje tematyczny przewodnik po najnowszym polskim słownictwie.

 

Siedzisz w domu? Sięgnij po nasz poradnik. Pożyteczne treści zawsze się przydadzą.

 

Nie lubisz marnować czasu? Z naszym kalendarzem zyskasz nad nim kontrolę.

 

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

 

  

POLSZCZYZNA. INSTRUKCJA OBSŁUGI – CZYTELNIA

 

 

 

Zob. Wstęp / Instrukcja obsługi / Indeksy / O wydawcach

 

 

 

 

 

MAJ

 

Na grill i na grilla poleca się kolejny fragment naszej instrukcji obsługi polszczyzny – cały maj. Piszemy o kilku polskich zamkach (podając ich pisownię) i malowniczych miejscowościach (podpowiadając odmianę), przez pryzmat kangurowania i sesji brzuszkowej przyglądamy się językowym aspektom rodzicielstwa, rejestrujemy także polskie słowa roku z ostatniej dekady.

 

 

PIO_05_MAJ.jpg

 

 

Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – MAJ

 

 

 

 

KWIECIEŃ

 

W module kwietniowym nie tylko dzielimy się poradami językowymi, lecz także polecamy poradnie. Zapraszamy ponadto na spacer do parku leśnego Bródno i w okolice Pałacu Staszica, prezentujemy egzotyczne lokale: muffiniarnięjogurterię i falafelownię, a także rozstrzygamy: w Wilanowie czy na Wilanowie,bynajmniej czy przynajmniejzeń czy doń (a może przezeń?).  

 

  

PIO_04_KWIECIEN. 

  

 

Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – KWIECIEŃ

 

 

 

 

MARZEC

 

Kwarantanna to nie urloping! Ale czy dotyczy każdej ekostrefy i pieszojezdni? I czy to już wojna hybrydowa? Po szczegóły odsyłamy do modułu marcowego. Przeczytacie w nim także o funduszach, PLN-ach i w ogóle bajońskich sumach. Dzięki lekturze raz na zawsze zapamiętacie też, czy kichającemu powinno się życzyć na zdrowie.

 

 

PIO_03_MARZEC 

 

 

Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – MARZEC

 

 

 


LUTY

 

Czy mamy się bać oversharinguekranozy i pop-polityki? Odpowiedź przynosi moduł lutowy, w którym piszemy także o Bytomiu i Poczdamie, prezentujemy Bazylikę Świętego Piotrakościół Na Skałce i... ponad 1000 zabytków, a swoich nazwisk użyczają dla odmiany Anna DymnaEwa Farna i Agnieszka Pomaska.

 

 

 PIO_02_LUTY

 

 

Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – LUTY

 

 

 

 

STYCZEŃ

 

Na dobry początek mamy pytanie: czy w czasie epidemii mamy do czynienia z dekonsumpcją? Bo nie ulega wątpliwości, że triumfy święci binge-watching. Definicje tych nowych słów znajdziecie w styczniowym module naszego kalendarza-poradnika. Odsyłamy do niego również wszystkich ciekawych poprawnej odmiany nazwisk PodsiadłoZiobro i Korwin-Mikke, oraz tych, którym zdarza się mylić adaptowanie z adoptowaniem.

 

 

PIO_01_STYCZEN 

 

 

Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – STYCZEŃ

 

 

 

 

Wydawcami kalendarza-poradnika "Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020" są Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego.

 

 

 

  OJUW logo

 

 

 

 

FJP_logo

 

 

 


Maciej Czeszewski

publikacja: 23.03.2020, 22.00, ostatnia aktualizacja: 24.04.2020, 10.30


facebook