POLSZCZYZNA. INSTRUKCJA OBSŁUGI w czasach zarazy - MAJ
Obserwatorium Językowe UW w czasie epidemii udostępnia w wersji online kalendarz-poradnik „Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020”, który dzień po dniu przybliża tajemnice języka i pozwala lepiej zrozumieć polszczyznę.
Nasz kalendarz-poradnik powstał z myślą o wszystkich tych, którym nieobojętna jest poprawność językowa i którzy lubią wiedzieć, co się dzieje w języku tu i teraz. W 12 krokach dzielimy się z Wami wskazówkami, m.in. jak nie popełniać językowych gaf, odmieniać nazwiska, nazwy miejscowe i obce słowa, rozróżniać podobnie brzmiące wyrazy. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy językowej w wartościowych książkach i w sieci, a w poradni rozstrzygamy codzienne wątpliwości językowe Polaków. Smaku całości dodaje tematyczny przewodnik po najnowszym polskim słownictwie.
Siedzisz w domu? Sięgnij po nasz poradnik. Pożyteczne treści zawsze się przydadzą.
Nie lubisz marnować czasu? Z naszym kalendarzem zyskasz nad nim kontrolę.
Zachęcamy do lektury!
POLSZCZYZNA. INSTRUKCJA OBSŁUGI – CZYTELNIA
Zob. Wstęp / Instrukcja obsługi / Indeksy / O wydawcach
MAJ
Na grill i na grilla poleca się kolejny fragment naszej instrukcji obsługi polszczyzny – cały maj. Piszemy o kilku polskich zamkach (podając ich pisownię) i malowniczych miejscowościach (podpowiadając odmianę), przez pryzmat kangurowania i sesji brzuszkowej przyglądamy się językowym aspektom rodzicielstwa, rejestrujemy także polskie słowa roku z ostatniej dekady.
Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – MAJ
KWIECIEŃ
W module kwietniowym nie tylko dzielimy się poradami językowymi, lecz także polecamy poradnie. Zapraszamy ponadto na spacer do parku leśnego Bródno i w okolice Pałacu Staszica, prezentujemy egzotyczne lokale: muffiniarnię, jogurterię i falafelownię, a także rozstrzygamy: w Wilanowie czy na Wilanowie,bynajmniej czy przynajmniej, zeń czy doń (a może przezeń?).
Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – KWIECIEŃ
MARZEC
Kwarantanna to nie urloping! Ale czy dotyczy każdej ekostrefy i pieszojezdni? I czy to już wojna hybrydowa? Po szczegóły odsyłamy do modułu marcowego. Przeczytacie w nim także o funduszach, PLN-ach i w ogóle bajońskich sumach. Dzięki lekturze raz na zawsze zapamiętacie też, czy kichającemu powinno się życzyć na zdrowie.
Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – MARZEC
LUTY
Czy mamy się bać oversharingu, ekranozy i pop-polityki? Odpowiedź przynosi moduł lutowy, w którym piszemy także o Bytomiu i Poczdamie, prezentujemy Bazylikę Świętego Piotra, kościół Na Skałce i... ponad 1000 zabytków, a swoich nazwisk użyczają dla odmiany Anna Dymna, Ewa Farna i Agnieszka Pomaska.
Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – LUTY
STYCZEŃ
Na dobry początek mamy pytanie: czy w czasie epidemii mamy do czynienia z dekonsumpcją? Bo nie ulega wątpliwości, że triumfy święci binge-watching. Definicje tych nowych słów znajdziecie w styczniowym module naszego kalendarza-poradnika. Odsyłamy do niego również wszystkich ciekawych poprawnej odmiany nazwisk Podsiadło, Ziobro i Korwin-Mikke, oraz tych, którym zdarza się mylić adaptowanie z adoptowaniem.
Zob. Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020 – STYCZEŃ
Wydawcami kalendarza-poradnika "Polszczyzna. Instrukcja obsługi 2020" są Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego.
publikacja: 23.03.2020, 22.00, ostatnia aktualizacja: 27.06.2020, 17.50