OGARNIJ JĘZYK POLSKI w czasach zarazy, odc. 12. UCZ SIĘ CAŁE ŻYCIE

25.03.2020, 18.00

„Nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony” – przekonywał przed laty Stefan Żeromski. Dzisiaj tę prawdę wcielają w życie nasi przyjaciele z Uniwersytetu Otwartego UW. Co konkretnie robią? Sprawdźcie sami.

To już nasz drugi kalendarz z tej serii i zapewniamy: nieostatni. Każdorazowo zbieramy w nim niebanalne opowieści naszych przyjaciół, jak choćby te o skarbach Biblioteki Uniwersyteckiej albo o uczeniu się całe życie na Uniwersytecie Otwartym UW. W kalendarzu wyjaśniamy między innymi, skąd się wywodzą nazwy polskich miast, a także radzimy, jak się nie pogubić w zasadach etykiety językowej. Jak zwykle też objaśniamy oryginalne słowa z najmłodszej polszczyzny, podsuwamy cytaty, które dają do myślenia, i zapraszamy do bawienia się słowem w rebusach i testach.

Nudzisz się w domu? Zajrzyj do tematów, które na pewno Cię zainteresują.

Chcesz pożytecznie spędzić czas? Nasz kalendarz dodatkowo Ci go umili.

Bierz i czytaj!

OGARNIJ JĘZYK POLSKI – CZYTELNIA

12. UCZ SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

OJP_cykl12_Ucz_sie_cale_zycie.jpg

Zob. Ucz się przez całe życie (cykl nr 12)

11. PRZYSŁOWIA SĄ MĄDROŚCIĄ NARODÓW

A gdyby tak cały rok zilustrować ludową mądrością Polaków? Przysłowia mają tę moc. Przekonajcie się, co niesie z sobą każdy miesiąc, zaglądając do kolejnego cyklu z naszego kalendarza „Ogarnij język polski”.

OJP_cykl11_Przyslowia.jpg

Zob. Przysłowia są mądrością narodów (cykl nr 11)

10. NOWE WYRAZY W POLSZCZYŹNIE

Dziś udostępniamy kolejny cykl z kalendarza Ogarnij język polski. To bynajmniej nie żadna patotreść ani postapokaliptyka. Pod lupę bierzemy problemy pierwszego świata, takie jak spotkanioza, włosomania i pop-polityka, nie zapominamy przy tym o obalaczach, droniarzach i instamatkach. Nie bądź mediotą, przeczytaj!

OJP_cykl10_Nowe_wyrazy_w_polszczyznie.jpg

Zob. Nowe wyrazy w polszczyźnie (cykl nr 10)

9. NOWE SŁOWA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Można się zżymać na chorobliwą betonozę, dezynwolturę hulajnogistów i nadpodaż słoików, ale najpierw warto sprawdzić, co te słowa dokładnie znaczą. Dlatego właśnie polecamy ten cykl kalendarza Ogarnij język polski. Pod lupę bierzemy jeszcze między innymi turystyfikacjęodmiejscowienie i urbex. Miejsko!

cykl09_Nowe_slowa_w_przestrzeni_miejskiej.jpg

Zob. Nowe słowa w przestrzeni miejskiej (cykl nr 9)

8. POWIEDZIAŁA / POWIEDZIAŁ

Oto przed Wami kolejny cykl z kalendarza „Ogarnij język polski” – selekcja najsmakowitszych cytatów o języku. Głos zabierają tuzy polskiej lingwistyki i mistrzowie literatury – oni wiedzą, co mówią!

OJP_cykl08_Powiedzial.jpg

Zob. Powiedziała / powiedział (cykl nr 8)

7. LUDZIE I MIEJSCA W JĘZYKU

Benedyktyńska praca pozwoli wejść na Parnas? Wszyscy spragnieni zwycięstwa, bynajmniej nie pyrrusowego, niech spróbują się zmierzyć z naszym zagadkowym cyklem pełnym frazeologizmów wziętych z historii, kultury i sztuki.

OJP_cykl07_Ludzie_i_miejsca_w_jezyku.jpg

Zob. Ludzie i miejsca w języku (cykl nr 7)

6. JĘZYK TEŻ JEST EKO

Ten cykl jest bardzo eko. Ponieważ bliska jest nam idea zero waste, na pewno nie zmarnujemy Waszego czasu, za to pokażemy, jak twórczo nasz język reaguje na nowinki, które służą środowisku.

OJP_cykl06_Jezyk_tez_jest_eko.jpg

Zob. Język też jest eko (cykl nr 6)

5. SKĄD SIĘ WZIĘŁY TE NAZWY

Czy Warszawa pochodzi od Warsa i Sawy, a Kraków – od króla Kraka? Coś w tym jest, choć nie do końca… W tym cyklu objaśniamy zawiłości etymologiczne dotyczące nazw największych polskich miast.

OJP_cykl05_Skad_sie_wziely

Zob. Skąd się wzięły te nazwy (cykl nr 5)

4. TŁUMACZ PŁAKAŁ, JAK TŁUMACZYŁ

Wyobraźnia tłumaczy zdaje się nie mieć granic, o czym się można przekonać, patrząc na tytuły niektórych filmów. Zajrzyjcie do tego cyklu – zdziwicie się, uśmiechniecie albo i… parskniecie śmiechem.

OJP_cykl04_Tlumacz

Zob. Tłumacz płakał, jak tłumaczył (cykl nr 4)

3. SKRZYDLATE SŁOWA Z POLSKICH FILMÓW

Ciemność widzę i… żadnej pracy się nie boję! Cóż byśmy zrobili bez nieśmiertelnych tekstów z polskich filmów? W tym cyklu odsłaniamy trochę scenariuszowej kuchni i opowiadamy, co aktor miał na myśli.

SKRZYDLATE_SLOWA_Z_POLSKICH_FILMOW

Zob. Skrzydlate słowa z polskich filmów (cykl nr 3)

2. G(WA)RA

Niektórzy z nas wychodzą na pole, inni – na dwór, jemy pyry, grule, kartofle… Słowem: nasza mowa nas zdradza! Rozwiążcie rebusy z tego cyklu, żeby poznać słowa charakterystyczne dla polskich dialektów i gwar.

OJP_GWARA

Zob. G(wa)ra (cykl nr 2)

1. SIEĆ JĘZYKOWI SŁUŻY

Oczekujemy szybkiej, niezawodnej pomocy w różnych sprawach. Dotyczy to również języka. Zamiast o poprawną formę albo znaczenie słowa pytać wujka Google’a, lepiej sięgnąć do sprawdzonych źródeł. Tylko takie – w naszym cyklu o internecie.

SIEC_JEZYKOWI_SLUZ

Zob. Sieć językowi służy (cykl nr 1)

Wydawcą kalendarza językowego "Ogarnij język polski 2020" jest Wydawnictwo EUROGRAF.

Eurograf logo

Mecenasem kalendarza językowego "Ogarnij język polski 2020" jest Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

fuw_2

Patronat nad kalendarzem językowym "Ogarnij język polski 2020" objęła Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

RJP_logo

Partnerem wydania kalendarza językowego "Ogarnij język polski 2020" jest Fundacja Języka Polskiego.

FJP_logo

Przy wydaniu kalendarza językowego "Ogarnij język polski 2020" współpracował Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego.

logo_UOUW

Przy wydaniu kalendarza językowego "Ogarnij język polski 2020" współpracowało Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.

OJUW logo

Maciej Czeszewski