×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Obserwatorium Językowe UW po raz kolejny na festiwalu w Szczebrzeszynie

13.08.2018, 20.59
Drukuj

Redaktorzy Obserwatorium Językowego UW uczestniczyli 10 sierpnia br. w debacie o współczesnej polszczyźnie podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Szczebrzeszyn 2018.

Obserwatorium Językowe UW po raz kolejny na festiwalu w Szczebrzeszynie Wojciech Kłosiński

Na zaproszenie organizatora Festiwalu, Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, redaktorzy Obserwatorium, prof. Katarzyna Kłosińska, Maciej Czeszewski oraz Rafał Tondera wzięli udział razem z Agnieszką Kunikowską z Programu Pierwszego Polskiego Radia (autorką m.in. audycji Słowoteka i cyklu Ogarnij polski) w debacie o współczesnej polszczyźnie podczas IV edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Szczebrzeszyn 2018.

 

Dyskusja była okazją do zaprezentowania głównych tendencji rozwojowych współczesnego języka polskiego oraz do wymiany zdań z użytkownikami polszczyzny z różnych regionów Polski biorących udział w festiwalu.

 

Tematy poruszane przez panelistów i publiczność dotyczyły m.in. zjawiska dążenia do maksymalnej skrótowości w języku, neologizmów w polszczyźnie (zwłaszcza najnowszych zapożyczeń anglojęzycznych), wyrazów nadużywanych, słownictwa młodzieżowego, wulgaryzacji języka, szczególnie produktywnych cząstek słowotwórczych, tendencji rozwojowych i prognoz na przyszłość.

 

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na fanpejdżu Obserwatorium – Nowe Wyrazy.


Redakcja Obserwatorium Językowego UW

publikacja: 13.08.2018, 20.59, ostatnia aktualizacja: 13.08.2018, 21.05


facebook