Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego
Czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej?
W ramach obchodów 200-lecia założenia Uniwersytetu Warszawskiego, 24 listopada 2016 r. Wydział Polonistyki zorganizował debatę poświęconą językowi studentów: Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? Udział wzięli dr hab. Iwona Burkacka, dr hab. prof. UW Marek Łaziński, dr Barbara Pędzich, Aleksandra Żurek, a także redaktorzy Obserwatorium Językowego Jan Burzyński i Maciej Czeszewski.
Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej? Przeciwstawienie się formalizmowi akademickich procedur, odróżnienie się od innych grup, zaszyfrowanie przekazywanych komunikatów, a może oswojenie uczelni, na których studiują?
Zdania na ten temat były podzielone, jednak wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że język studentów istnieje w różnych formach i jest świadectwem prawdziwej inwencji językowej, która nierzadko wzbogaca polszczyznę.
Zachęcamy do zapoznania się z bogatymi zasobami Słownika Studentów Uniwersytetu Warszawskiego (red. Monika Kresa, Martyna Sabała, Aleksandra Żurek) dostępnego pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.
publikacja: 24.11.2016, 21.02, ostatnia aktualizacja: 10.01.2017, 19.06