NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego

24.11.2016, 21.02
Drukuj

Czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej?

Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego Fot. Tomasz Jędrzejewski

W ramach obchodów 200-lecia założenia Uniwersytetu Warszawskiego, 24 listopada 2016 r. Wydział Polonistyki zorganizował debatę poświęconą językowi studentów: Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? Udział wzięli dr hab. Iwona Burkacka, dr hab. prof. UW Marek Łaziński, dr Barbara Pędzich, Aleksandra Żurek, a także redaktorzy Obserwatorium Językowego Jan Burzyński i Maciej Czeszewski.

Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej? Przeciwstawienie się formalizmowi akademickich procedur, odróżnienie się od innych grup, zaszyfrowanie przekazywanych komunikatów, a może oswojenie uczelni, na których studiują?

Zdania na ten temat były podzielone, jednak wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że język studentów istnieje w różnych formach i jest świadectwem prawdziwej inwencji językowej, która nierzadko wzbogaca polszczyznę.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatymi zasobami Słownika Studentów Uniwersytetu Warszawskiego (red. Monika Kresa, Martyna Sabała, Aleksandra Żurek) dostępnego pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.


Redakcja Obserwatorium Językowego UW

publikacja: 24.11.2016, 21.02, ostatnia aktualizacja: 10.01.2017, 19.06


facebook