NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

"Astronomia języka" - kariera cząstki -ing

04.08.2020, 13.04
Drukuj

Kolejny odcinek "Astronomii języka" - audycji o nowych słowach w polszczyźnie.

"Astronomia języka" - kariera cząstki -ing Fot. Sylwia Héjj

Cząstka -ing w polszczyźnie ma się dobrze od dawna. Pojawiła się jako składnik zapożyczeń z języka angielskiego zwykle związanych z nauką czy inną zawodową stroną życia. Stąd bardzo już dobrze zadomowione: kemping, trening, ranking czy późniejsze: monitoring, doping, timing, roaming. Oczywiście od dawna mamy także dansing i smoking, które wnoszą co nieco rozrywki do świata -ingów

Z czasem zaczęliśmy zapożyczać kolejne słowa angielskie z tą cząstką. I tak polszczyzna wzbogaciła się o grooming, modeling, body shaming i na przykład skaling.

Niewątpliwie jednak najwięcej radości daje nam rodzima kariera -ingu w pseudoanglicyzmach. Kochamy plażing, urloping z parawaningiem, działking i poranny kawing (by nie powiedzieć: kawusing). Niektórzy uprawiają wieczorny spacering, inni stawiają sobie wyzwania związane z balkoningiem i batmaningiem. Nie wystarczył nam angielski clubbing, stworzyliśmy sobie jakże polski grobing, churching, szopking, a nawet bibling. Okazuje się, że amatorów ma też kontenering, a nawet włosing!

Co nam daje ta cząstka? Czy tylko pozwala bezkarnie pośmiać się z innych (a może i z siebie)? Czy może służy także budowaniu siatki pojęć, których z jakiegoś powodu potrzebujemy? Bo przecież nie tylko rzeczy swojskie, dobrze znane (jak spacer) wtłaczamy w szablon -ingów. Dzieje się coś więcej. Gdy na przykład mówimy o włosingu, przywołujemy nie prostą czynność, lecz postawę wyrażającą się stałym wykonywaniem określonych działań, opartych na takim a nie innym sposobie myślenia. Może więc cząstka -ing jest też kusząca dlatego, że w krótkiej formie pozwala zmieścić wiele treści, a przy tym - tak na wszelki wypadek - zachować do nich dystans?

O takich właśnie sprawach -ingowaliśmy w "Astronomii języka": https://www.polskieradio.pl/9/8835


Agata Hącia

publikacja: 04.08.2020, 13.04, ostatnia aktualizacja: 11.09.2020, 07.26


facebook