×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

ostrzykiwać się – ostrzyknąć się

Drukuj
DEFINICJA

«wstrzyknąć sobie jakiś preparat, np. botoks, osocze, kwas hialuronowy, w celach estetycznych, np. poprawy wyglądu skóry twarzy, zredukowania zmarszczek, korekcji kształtu ust»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

czas. ndk, ostrzykiwuje się, ostrzykiwał się – czas. dk, ostrzyknie się, ostrzyknął się; schemat składniowy: ostrzykiwać się {czymś}, ostrzyknąć się {czymś}

PRZYKŁADY UŻYCIA

Ważne jest, by ostrzykiwać się nie częściej niż raz na pół roku. Botoks przestaje działać po ok. czterech miesiącach, a przez kolejne dwa trzeba dać czas mięśniom, by trochę popracowały (polki.pl).Celebrytka znana z upodobania do medycyny estetycznej deklaruje, że wybiera tylko bezpiecznie zabiegi.„Lubię ostrzykiwać się osoczem” – wyznaje (pudelek.tv).Chciałabym powiększyć sobie usta, lecz średnio interesuje mnie powiększanie kwasem hialuronowym z racji tego, że jest to efekt absolutnie nietrwały i naprawdę nie mam ochoty pilnować tego, by ostrzykiwać się co jakiś czas, pamiętać o tym itd. (wizaz.pl).Aby ocalić gasnące zainteresowanie mediów, postanowiła odwołać się do sprawdzonych ruchów koleżanek „po fachu”: ostrzyknęła się i zaczęła pozować w bikini na Instagramie (pudelek.pl).Tu jest biznes i ciężka praca, nie ma sentymentów. Dzieciaki chcą żreć, żona potrzebuje ostrzyknąć się botoksem i są jeszcze raty kredytu za dom i samochód (masterful-magazine.com).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 28.01.2018, 18.47, ostatnia aktualizacja hasła: 28.01.2018, 19.10
AUTOR Maciej Czeszewski
REDAKTOR Kacper Nosarzewski
facebook