×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

jet lag

Drukuj
WYMOWA

dżet lag

DEFINICJA

«skrajne zmęczenie, dyskomfort oraz inne dolegliwości fizyczne odczuwane przez osobę, która odbyła wielogodzinny lot samolotowy między kilkoma strefami czasowymi»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

fraza rzecz. m nieżywotny lub pot. żywotny, lp D. jet lagu lub jet laga, B. jet lag lub jet laga, Ms. jet lagu, lm M. jet lagi

PRZYKŁADY UŻYCIA

Objawami jet lagu są m.in. bezsenność lub nadmierna senność, zmęczenie, brak apetytu, ból głowy, zaburzenia koncentracji (www.bluesky.pl).Niestety, nie ma złotego środka na to, by szybko i skutecznie przeciwdziałać kłopotom związanym z jet lagiem (www.podroze.pl).Nie wykluczam, że Louis znajdzie się w kadrze meczowej, ale decyzję zostawiam na jutro. Możliwe, że nie będzie jeszcze odczuwał jet laga – powiedział trener (www.interia.pl).Myślałam, że jet lag jest łatwiejszy do zniesienia, kiedy podróżuje się ze wschodu na zachód i po przylocie jest już wieczór, więc można iść spać. Myliłam się, bo jeszcze kilka dni po przylocie czułam się tak jakby przejechał po mnie czołg (ethno-passion.blogspot.com).Historie o jet lagu wydawały mi się zawsze trochę przesadzone. W końcu co to za problem zacząć sypiać w innych godzinach? Niestety kilkanaście godzin różnicy to naprawdę sporo (wyprawabezgranic.pl).

DODATKOWE INFORMACJE

<ang., skr. od jet lag syndrome ‘zespół nagłej zmiany strefy czasowej’>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 27.09.2013, 17.22, ostatnia aktualizacja hasła: 03.04.2015, 15.27
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook