×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

denialista

Drukuj
DEFINICJA

Denialista to osoba, która zaprzecza wiedzy naukowej. Słowo często używane z deaprobatą.

KOLOKACJE

denialista klimatyczny, denialista covidowy

PRZYKŁADY UŻYCIA

W latach 80. wśród fachowców trwał spór o AIDS – czy w ogóle jest taka choroba i co ją wywołuje. Nie wszyscy zaakceptowali odkrycie wirusa HIV (1986), przeciwnikiem był m.in. profesor Peter Duesberg. Do dzisiaj powołują się na niego denialiści HIV [...] (Źródło).

  Nie jestem pandemicznym denialistą, a twierdzenia, że wirusa nie ma, uważam za przejaw ciężkiego szaleństwa. Ale uważam, że czasem powinniśmy ryzykować. (Źródło).Denialiści atakują wciąż. Przybierają różne maski. Najbardziej przebiegli są ci, którzy są naukowcami i znają przynajmniej podstawy fizyki klimatu, wykresów, modeli itp. Ale stosują takie zabiegi erystyczne, w których wielu ludziom wmawiają rzekomą prawdę, że albo globalne ocieplenie nie istnieje albo, że istnieje, ale to nie wina ludzi. (Źródło).Kim są „denialiści klimatyczni”, czyli ludzie negujący globalne ocieplenie i naszą rolę w tym procesie?
().

Psycholog spodziewa się, że ruch denialistów będzie rósł w siłę: - Antyszczepionkowcy mają już na koncie sukces w postaci wprowadzenia do Sejmu debaty o zasadności szczepień - i są posłowie, którzy zbili na tym kapitał.
  (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz został zapożyczony z języka angielskiego (denialist). Przez długi czas funkcjonował (w polszczyźnie i w innych językach) w psychologii, która posługuje się pojęciem denializmu ('świadome zaprzeczanie rzeczywistości stanowiące sposób na uniknięcie zmierzenia się z prawdą, która jest psychologicznie niewygodna').

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 09.07.2019, 01.00, ostatnia aktualizacja hasła: 11.10.2020, 20.51
AUTOR Maciej Czeszewski
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook