×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

bioetyczka

Drukuj
DEFINICJA

«kobieta zajmująca się naukowo bioetyką»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. ż, lp D. bioetyczki, Ms. bioetyczce, lm M. bioetyczki

PRZYKŁADY UŻYCIA

Wydawałoby się, iż teza, że posiadanie dzieci jest dobre, jest w zasadzie bezdyskusyjna. Ale dla bioetyków i bioetyczek (szczególnie feministycznych czy nastawionych utylitarystycznie) sprawa wcale nie jest oczywista (www.gazetapolska.pl).



Bioetyczka podkreśliła, że „in vitro to najbardziej ludzka metoda poczęcia dziecka – jest to poczęcie planowane, chciane, z wykorzystaniem technologii, jaką my, ludzie, istoty rozumne, zdolne do tworzenia cywilizacji i kultury, stworzyliśmy” (www.onet.pl).



Nagrodzona w kategorii nauk humanistycznych dr Joanna Różyńska z UW i AWF w Warszawie jest z wykształcenia prawniczką, socjolożką, filozofką i bioetyczką. Zajmuje się naukową refleksją nad wyzwaniami współczesnej biologii i medycyny, etyką badań naukowych, a zwłaszcza – etyką powoływania ludzi do istnienia (www.naukawpolsce.pap.pl).



Brytyjska bioetyczka Anna Smajdor wywołała burzę swym artykułem opublikowanym w „Cambridge Quarterly of Healthcare Ethic”. Uczona dowodzi, że brak równości między płciami jest spowodowany w dużej mierze przez naturalną zdolność kobiet do zachodzenia w ciążę i rodzenia dzieci, a jedynym sposobem na pełne równouprawnienie jest ektogeneza i korzystanie ze sztucznych macic (www.dzieci.pl).

 

DODATKOWE INFORMACJE

<od bioetyk>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 11.05.2014, 20.36, ostatnia aktualizacja hasła: 11.01.2015, 03.33
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook