×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dziwiszować I

Drukuj
DEFINICJA

1. Niektórzy ludzie z ironią mówią, że ktoś dziwiszuje, jeśli udaje, że nie widzi czegoś złego albo wręcz oczernia, oskarża osoby, które to zło wskazują.

2. Ludzie, którzy dziwiszują, manipulują innymi osobami, wpływają na ich decyzję, sterują nimi. Wyraz potoczny, żartobliwy, ironiczny.

3. Ludzie, którzy dziwiszują, działają na niekorzyść jakiejś sytuacji, wprowadzają chaos. Wyraz potoczny, używany ironicznie.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Wyszło na to, że nie dziecko w bajce, a młoda dziewczyna ogłosiła, nie w bajce, a naprawdę, że król jest nagi! I co, wychodzi, że nie tylko w Tylawie, a na reszcie świata też można oberwać od samych ślepych, Świecie, nie dziwiszuj! (Źródło).Do zn. 1.: Najpierw zgarniał kasę, a teraz dziwiszuje, że to nie on. ([facebook.com, post prywatny, dostęp: grudzień 2020]).Do zn. 2.: Ktoś manipuluje dziadem. Wiedzą dobrze, że jest paranoikiem celowo utwierdzają go w przekonaniu, że opozycja chce go zabić. Dzięki temu dziwiszują Jarem bo on już fiksuje bo to wiek i choroby oraz ta obłędna paranoja. (Źródło).Do zn. 2.: Tadziu, nie dziwiszuji odjaniepawlij się od porządnych ludzi. [komentarz ze zwrotem skierowanym do o. Tadeusza Rydzyka pod artykułem zatutłowanym O. Rydzyk o pedofilii: „Grzech naduzyć to skutek rozseksualizowania człowieka od dzieciństwa”]
(Źródło).Do zn. 3.: Jednym słowem: modlący spokojnie ..się modlą...A str. gajowego- Dziwiszuje..Kruk krukowi oka nie wykole. POwokatorzy w akcji.. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 11.12.2020, 15.02, ostatnia aktualizacja hasła: 12.12.2020, 15.08
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook