×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

miękiszon

Drukuj
DEFINICJA

1. Niektórzy ludzie potocznie, żartobliwie, a czasem ironicznie, mianem miękiszona określają osobę (zwłaszcza mężczyznę), która nie jest nieustępliwa, twarda, nie trzyma się jasno wyznaczonych reguł (zwłaszcza jeśli są one dla niej niewygodne). Miękiszon na przykład łatwo poddaje się w negocjacjach.

2. Mianem miękiszona określa się potocznie, pospolicie penisa mężczyzny, jeśli ten mężczyzna nie osiąga erekcji, ma krótką erekcję lub cierpi na inne jej zaburzenia.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Myślę, że Zbigniew Ziobro wyjdzie z rządu, chyba nie będzie miękiszonem – powiedział w piątek w Poznaniu przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. (Źródło).Do zn. 1.: Mateusz Morawiecki na środowej konferencji odniósł się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o tym, że w negocjacjach z UE nie można być "miękiszonem". Premier zapewnił, że nie ma żadnych problemów ze współpracą z Ziobro. (Źródło).Do zn. 1.: zero ma już za sobą kadencję w Brukseli także nie jest miękiszon (Źródło).Do zn. 2.: Zbysio też ma miękiszona, powiedziała Zbysia żona. (Źródło).Do zn. 2.: Ten [...] to se nawet nie porucha, bo ma miękiszona. ([facebook.com, post prywatny, dostęp: grudzień 2020]).

DODATKOWE INFORMACJE

Do dużej frekwencji tekstowej tego słowa w grudniu 2020 r. (znanego także wcześniej, zwłaszcza w zn. 2.) przyczyniła się wypowiedź Zbigniewa Ziobry o negocjacjach w sprawie budżetu Unii Europejskiej i zapisów o możliwości powiązania tego budżetu z zasadą praworządności w poszczególnych krajach UE. Polityk twierdził wówczas, że nie można rezygnować ze swojego stanowiska, twardo przeciwstawiać się zdecydowanej większości krajów unii. Politycy z jego ugrupowania uzywali wówczas hasła „weto albo śmierć”.

Znaczenie 2. jest niewątpliwie wcześniejsze (kolejność numeracji w haśle wynika z frakwencji) i stoi u podstaw przesunięcia metonimicznego.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 12.12.2020, 15.49, ostatnia aktualizacja hasła: 12.12.2020, 16.31
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook