×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

ale się nie cieszył

Drukuj
DEFINICJA

Czasami żartobliwie i ironicznie mówi się, że ktoś robił (zrobił) coś, ale się nie cieszył, jeśli ta osoba robiła (zrobiła) coś złego (coś, co powszechnie jest uznawane za złe, albo co ta osoba sama uznaje za złe, chociaż obiektywnie to takie nie jest), a potem tłumaczyła się, że inaczej nie mogła postąpić. Jeśli ktoś coś robił (zrobił), ale się nie cieszył, to po robieniu (zrobieniu) tej rzeczy kreował się na osobę niewinną (próbował się wybielić) i nie spotkały (nie spotkają) go żadne negatywne konsekwencje. Wyrażenie to może też być po prostu negatywną oceną czyjegoś złego postępowania, zwłaszcza jeśli wiemy, że ta osoba jest bezkarna. Fraza ale się nie cieszył znaczy to samo do fraza ale się nie uśmiechał.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Z kolei Artur Dziambor "zagłosował, ale się nie cieszył". (Źródło).



Zapewne w Brukseli Morawiecki głosował, ale się nie cieszył. To nie ma znaczenia. Lech Kaczyński też nie był fanem Traktatu Lizbońskiego, ale go podpisał. (Źródło).



„Bawołek” okazał się skarbem gości i katem gospodarzy. Oczywiście słowa dotrzymał, ponieważ to właśnie on zdobył wszystkie trzy gole w tym meczu, ale wzorcem jednego znanego polityka: „naciskał”, ale się nie cieszył. (Źródło).



Prezydent podpisał nowelizację ustawy o SN. Ale się nie cieszył (Źródło).



zamiast oświadczeń finansowe zadośćuczynienie ofiarom tutejszego byłego biskupa? Ale to już pewnie za duże wymagania? Wyszło po prostu obłudnie, biskup klaskał na mszy zakonnikowi Rydzykowi ale się nie cieszył? Kiedy zaczęło się powszechne OBURZENIE zmienił front? [o słowach ojca Tadeusza Rydzyka wypowiedzinych w czasie mszy na urodzinach Radia Maryja o księżach pedofilach To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył..., a kto nie ma pokus? Niech się pokaże] (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Fraza jest nieco zmienionymi słowami Jarosława Gowina, polityka partii Porozumienie Jarosława Gowina i wiceministra w rządzie Zjednoczonej Prawicy, który o swoim głosowaniu 20 lipca 2017 r. nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, przez wielu ekspertów i znaczną część mediów uznanym za niszczący niezależność polskiego sądownictwa, powiedział (zgodnie z tym, co mu się powszechnie przypisuje): głosowałem, ale się nie cieszyłem. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 13.12.2020, 09.11, ostatnia aktualizacja hasła: 13.12.2020, 09.54
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook