NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
Nie pamiętasz hasła?

Lista wydarzeń

Słownik języka nowego. Cz. 9. PSY I KOTY

05.04.2017, 04.05

W kolejnym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” Jan Burzyński, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW, pisze o najnowszym słownictwie związanym z psami i kotami.

Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 2 ZDROWE ODŻYWIANIE

16.01.2017, 08.00

W noworocznym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 1/2017) Maciej Czeszewski, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW, kontynuuje omawianie zjawiska kształtującej się kultury fitness (cz. 2). Tym razem pisze o zdrowym odżywianiu.

Prezentacja założeń Obserwatorium Językowego 2.0 na zebraniu naukowym Towarzystwa Kultury Języka

07.12.2016, 09.01

Na zaproszenie Prof. Józefa Porayskiego-Pomsty, Prezesa Towarzystwa Kultury Języka na zebraniu naukowym Towarzystwa 6 grudnia br. z prezentacją założeń Obserwatorium Językowego 2.0 wystąpił Maciej Czeszewski, współredaktor i współtwórca Obserwatorium.

Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego

24.11.2016, 21.02

Czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej?

Zakończenie cyklu warsztatów poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie

31.10.2016, 19.48

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacją „Polska Przyszłość” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury zorganizowało w bieżącym roku cykl warsztatów tematycznych poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie skierowanych do licealistów i studentów.

Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 1 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

06.10.2016, 11.30

„Bycie fit jest dziś nie tylko bardzo modne, ale wręcz konieczne i pożądane” – pisze Maciej Czeszewski, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym, jesiennym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 4/2016), omawiając zjawisko kształtującej się kultury fitness.

Słownik języka nowego. Cz. 7. ROWEROWAĆ, TEATROWAĆ CZY KAWKOWAĆ

30.05.2016, 14.08

Świat przyspieszył, jesteśmy coraz bardziej aktywni. „Żyjemy w takich czasach, w których czas mamy już jedynie na używanie czasowników” – pisze Jan Burzyński, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 2/2016), omawiając tendencję do masowego tworzenia nowych czasowników odrzeczownikowych.

Słownik języka nowego. Cz. 6. RODZICIELSTWO ALBO PARENTING

06.02.2016, 21.01

Dla wielu osób rodzicielstwo to sprawa najważniejsza. Właśnie dlatego wciąż powstają różne koncepcje i wynalazki, które mają ułatwić życie świeżo upieczonym rodzicom. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest powstanie całej gamy nowych słów, które Jan Burzyński, współtwórca Obserwatorium Językowego UW, omawia w pierwszym tegorocznym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 1/2016).

Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE

14.12.2015, 18.00

Współczesność przyniosła z sobą wiele nowych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza rozmaitych fobii i uzależnień, których nazwy na stałe zagościły w naszym języku. O najciekawszych z nich można przeczytać w artykule Jana Burzyńskiego, współautora Obserwatorium Językowego UW, opublikowanym w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 5/2015).

Konferencja "Dialog pokoleń 2"

11.11.2015, 20.11

5 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Warszawskim podczas ogólnopolskiej konferencji pn. „Dialog pokoleń 2” Maciej Czeszewski, współautor Obserwatorium Językowego UW, wygłosił referat przygotowany wspólnie z Janem Burzyńskim pt. Zapożyczenia vs polskie odpowiedniki.