NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

plot twist

Drukuj
WARIANTY

plottłist, plot-twist

WYMOWA

plottłist

DEFINICJA

Plot twistem nazywa się czasem potocznie nieoczekiwany zwrot akcji w filmie, książce lub innym utworze (np. w fabularnej grze komputerowej).

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. plot twista a. plot twistu

D. lm. plot twisty

PRZYKŁADY UŻYCIA

Bond ma co prawda maskę, chyba tylko po to, żeby w oszałamiającym plot twiście ściągnąć ją i pokazać, że jest Bondem, Meksykanie jednak znani są z malowania trupopodobnych makijaży. (Źródło).Czytanie tej książki było przyjemnością, naprawdę trzymała w napięciu. Jedyne, co mi się nie spodobało, to wyjaśnienie, w jaki sposób Evie znalazła się pod opieką kobiety z chaty pod lasem [...]. Zabrakło mi porządnego plot twistu na sam koniec, tak aby książka naprawdę na długo nie dała o sobie zapomnieć. (Źródło).Recenzuję trzeci sezon, więc zakładam, że tekst czytają osoby, które poprzednie dwa już widziały. Przykro mi, że lektura zdradziła Ci plottwista, ale na przyszłość – jeśli serialu nie widziałeś, zaczynaj od czytania recenzji pierwszego sezonu :( (Źródło).Szczegółów zdradzać nie wypada - w historii są bowiem solidne plot-twisty, których doświadczenie wywołuje efekt szeroko otwartych oczu i ust, kiedy to historia zacznie się sklejać tuż przed napisami końcowymi. (Źródło).Wszyscy fani „Gry o tron” zapewne pomyśleli już o biednym Hodorze [...]. To jest przykład prawdziwie mistrzowskiego plot twista, Martin sprawił, że przez dobre dziesięć minut siedziałam z otwartymi ustami i wpatrywałam się w ekran. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyrażenie zapożyczone z języka angielskiego, w którym zostało utworzone z rzeczowników plot ‘fabuła’ i twist ‘zwrot’.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 06.02.2018, 10.59, ostatnia aktualizacja hasła: 11.12.2020, 22.08
AUTOR W ramach protestu przeciw promowaniu błędów ortograficznych do rangi „wariantów” rezygnuję z podawania swojego nazwiska w Obserwatorium Językowym UW
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook