NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

klękosiad

Drukuj
DEFINICJA

Klękosiad to krzesło zbudowane z siedziska, małego oparcia na plecy oraz podpórki pod kolana, co wymusza u osoby, która na nim siedzi, utrzymanie pozycji półklęczącej. Słowo używane głównie w handlu. 

 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Klękosiad zwany też klęcznikiem jest meblem przeznaczonym do siedzenia, który kilkanaście lat temu „przywędrował” do nas ze Skandynawii. (Źródło).Mimo być może nieco mylącej nazwy, klęcznik krzesło nie ma nic wspólnego z meblami występującymi w świątyniach chrześcijańskich. Klękosiad, bo krzesło do komputera klęcznik możemy również nazwać w ten sposób, jest dużo wygodniejszą konstrukcją, przeznaczoną dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem.   (Źródło).Klękosiady sprzedawane są często jako sprzęt medyczny, przeznaczony do zapobiegania wadom postawy oraz dedykowany dla osób, które już te wady posiadają. Jego szczególną cechą jest bowiem zmuszanie nas do utrzymywania prawidłowego ustawienia ciała, w tym kręgosłupa — nacisk jest znacznie zmniejszony, więc wada się nie pogłębia. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 22.12.2015, 09.59, ostatnia aktualizacja hasła: 08.08.2020, 16.46
AUTOR W ramach protestu przeciw promowaniu błędów ortograficznych do rangi „wariantów” rezygnuję z podawania swojego nazwiska w Obserwatorium Językowym UW
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook