×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Czy językoznawcom potrzebny jest Facebook?

11.06.2013, 21.40
Drukuj

Na jubileuszowej konferencji Instytutu Języka Polskiego PAN Przyszłość językoznawstwa  językoznawstwo przyszłości (Kraków-Przegorzały, 11-12 czerwca 2013 r.) redaktorzy Obserwatorium Językowego UW Jan Burzyński i Maciej Czeszewski wygłosili referat pt. Czy językoznawcom potrzebny jest Facebook? O fuzji leksykografii, antropologii kulturowej i mediów społecznościowych

Czy językoznawcom potrzebny jest Facebook? Michał Bereziński

W referacie tym autorzy starali się odpowiedzieć na pytanie o to, jaka wizja nauki powinna przyświecać humanistycznym projektom internetowym. Stał się on również okazją do prezentacji projtektu Obserwatorium Językowego UW. Poniżej zamieszczamy jego streszczenie.

 

„Celem naszego wystąpienia jest ukazanie możliwości technicznych, jakie otworzył przed leksykografią (szerzej: lingwistyką, humanistyką) internet, gdy pojawiły się w nim media społecznościowe. Swoje spostrzeżenia oprzemy na projekcie badawczym prowadzonym od wiosny 2012 r. w IJP UW. W jego ramach powstaje witryna internetowa Najnowsze słownictwo polskie. Obserwatorium językowe Uniwersytetu Warszawskiego – sprzężenie słownika on-line z portalem społecznościowym Facebook. Na jej przykładzie pokażemy, jak można opisywać jednostki języka w całym ich kulturowym uwikłaniu. Referat ma uzasadnić, że współcześnie nie można być językoznawcą, nie będąc w ogólności humanistą, czyli badaczem najróżniejszych obszarów kultury”.


Jan Burzyński

publikacja: 11.06.2013, 21.40, ostatnia aktualizacja: 16.02.2014, 22.05


facebook